Savaş ve Barış Tolstoy Kitap İncelemesi

Savaş ve Barış Tolstoy kitabı için yapılacak en iyi tanımlama; Napolyon’un Avrupa’ya yaşattığı günleri konu alır. Avusturya ile Rusya’ya yapılan işgalleri ele alarak tarihi konuları irdeler. Tolstoyun araştırmalarının ne kadar derin olduğunu söylemeden edemeyeceğim.

Savaş ve Barış Tolstoy için yorum yaparken; özellikle Tolstoy’u okuyanlar iyi bilir, tüm konuları tüm derinlerini ele alarak yansıtır. Kitabı okurken adeta o kitabın içinde yaşananları yaşarsınız. Derinlemesine tarih anlatımı ile tarafsızlığını koruması da bu kitabın destansı değerini ortaya koyuyor.

Tolstoyun aynı zamanda muazzam bir kurgu yapma yeteneğini de belirtmek gerekir. Bu kitaptaki konu ve diğer kitaplarındaki konular da dahil olmak üzere daima dikkat çekici olan Tolstoy hep okuyucuyu etkiler. Muhteşem kurgu yeteneğiyle adeta okuyucuları büyüler. Romandaki karakterlerle kendinizi bütünleştirmeniz yazarın çok iyi kurgu yaptığının da bir ispatıdır sonuçta.

Savaş ve Barış kitabında; ölüm, maddi ve manevi kayıpların insanlara yaşattıkları, savaş meydanının kanlı yanına dek her şeye içtenlikle belirtir ve okuyucuya aktarır.

Savaş ve Barış kitabında insanların yaşadığı tüm acıya rağmen mutluluğun da en içli şekilde yaşanması, karakterlerin kendilerini adeta mutluluğa adaması da göz önündedir.

Bu kitap; Tolstoy’un eşinin belirtmesine göre, 7 defa düzenlenerek yazılmıştır.

Tolstoy’un değişine göre, tüm dikkatinizi kendinize yöneltin, duygularınızı zincirleyin ve mutluluğu tutkularda değil kendi yüreğinizde arayın der…

Mutluluğun kaynağı aslında dışarıda değil içinizdedir.