Etkili zaman yönetimi

Mantık olarak en iyi işi çıkardığınız zamandır. Bunu deneyerek anlayabilirsiniz. Sizin için belki de sabahın ilk saatleri, belki öğleden sonra veya akşamdan sonra en etkili olduğunuz zamandır. Mesela, Winston Churchill gecenin geç saatlerinde veya sabahın erken saatlerinde en verimli şekilde çalışabiliyordu. Kahvaltıdan önce kalkmazdı, bunun yerine sabahın büyük bir bölümünde yatakta kalır, gazeteleri okurdu.

Mektupları yazar ve konuklarını kabul ederdi. Kimi insan öğle vakti veya ikindiye yakın en iyi şekilde konsantre olabilir, fakat bu gerçekten de çok istisnai bir durumdur.

Bu durumlardaki en belirgin farklılıklar leylekler ve baykuşların arasındaki farklı özelliklerden kaynaklanır. Bazı araştırmalar içine kapanık ve çekingen insanların leylekliği, kendine güvenenlerin de baykuşluğu tercih ettiğini ortaya koydu. Böyle bir tespit sizin için de geçerli mi?

Birçoğumuz için sabah 10’dan önceki bölüm yalnızlık, konsantrasyon ve fikir üretme gerektiren işler için en uygun zamandır. En verimli olduğunuz zamanı keşfettiğinizde, stratejik bakımdan önemli olan işleri ve fikir üretmeyi bu zamana alın.

Sanırım şimdi kahvaltıdan önceki ve sonraki saatlerin birçok insan için neden en verimli zamanlar olduğunu anladınız. Sabahki tabii enerji akımından hissenizi bedavaya almak gibi bir avantajınız var. İlk ara da günün en kıymetli yemeği olan kahvaltıdır. Her şeyin ötesinde, tüm dünya uykuda gibidir ve ihtiyacımız olan sessizlik ve yalnızlık elimizin altındadır.

Daha bitmedi. “Zihin motorunuz” bir kez ısındı mı ve hızla çalışmaya başladı mı kahvaltıdan sonra öğlene kadar bu tempo bozulmaz. Son olarak da günün en kıymetli saatinden herkes uyurken faydalanmış olduğunuz gerçeği size bir tatmin verir. Erken kalkmayı alışkanlık haline getirmenin muhtemel bir dezavantajı, saat l5’e geldiğinde kendinizi normalden çok daha yorgun hissetmeniz ve yemek saatinde çok uykulu olmanızdır. Eğer öğle vakti biraz uyumak için vaktininiz varsa ne ala; yoksa yaşlandıkça zaten daha az uykuya ihtiyaç duymaya başlayacaksınız. Bu tempoyu zor ve dayanılmaz buluyorsanız, her gün aynı saatte erkenden kalkacağınıza dair bir kural yoktur. Zihinsel esneklik ve iyi çalışan bir alarmlı saat ihtiyacınız olan yegâne şeylerdir.