Karamazov Kardeşler Özet – Fyodor Dostoyevsky

Karamazov Kardeşler Özet – Fyodor Dostoyevsky; Fyodor Pavlovich Karamazov, asıl endişeleri para kazanan ve genç kadınları baştan çıkaran kaba, kaba bir adam. İki kez evlenir ve üç oğlu olur: ilk karısının çocuğu Dmitri ve ikinci karısının çocuğu Ivan ve Alyosha. Fyodor Pavlovich’in oğullarıyla hiçbir zaman ilgisi yoktur ve anneleri öldüğü zaman, onları akrabalar ve arkadaşlar tarafından büyütülmek üzere gönderir.

Romanın başlangıcında, şu anda yirmi sekiz yaşında bir asker olan Dmitri Karamazov, Fyodor Pavlovich’in kasabasına yeni döndü. Fyodor Pavlovich, Dmitri’yi görmekten mutsuz, çünkü Dmitri, annesi tarafından bırakılan bir miras olduğunu iddia etti. Fyodor Pavlovich, mirasını kendisi için tutmayı planlıyor. İki adam, parayı ve ne de ne kardeşini iyi bilen soğuk entelektüel İvan, hızla çatışmaya girer. nihayetinde anlaşmazlıklarını çözüme kavuşturmak için çağrıldı. Yirmi yaşlarında olan kibar ve sadık Alyosha, aynı zamanda, bir yaşlı yardımcı olan Zosima ile çalışarak manastırda, bir alkolist ya da çırak olduğu kasabada yaşıyor. Sonunda Dmitri ve Fyodor Pavlovich, belki de Zosima’nın Karamazov’un kavgasını çözmede yardımcı olabileceği konusunda hemfikir ve Alyosha, geçici olarak toplantı düzenlemeyi kabul etti.

Manastırdaki utanç verici sahneden sonra, Alyosha’nın geri kalanının sadece biraz daha az deniyor. Dmitri, Dmitri’nin Katerina ile olan ilişkisini kesmesi için Alyosha’yı gönderdi. Alyosha daha sonra lekelenen Fyodor Pavlovich’in önünde İvan ile din hakkında tartışıyor. Alyosha, Dmitri ve Fyodor Pavlovich arasında Grushenka üzerindeki bir patlama sırasında yakalandı, bu sırada Dmitri Fyodor Pavlovich’i yere fırlatıp onu öldürmekle tehdit ediyor. Ancak gününün zorluklarına rağmen, Alyosha o kadar yumuşak ve sevecen ki, sadece ailesine nasıl yardım edebileceği ile ilgileniyor. Babasının yaralarını çözdükten sonra, gece manastıra geri döner.

 

O akşam, Alyosha yine, Zosima’nın kırılganlığının ölüm döşeğinde olduğu manastıra geri döndü. Alyosha, Zosima’nın hücresine koşar ve son dersini almak için tam zamanında gelir; bu, tüm insan ilişkilerinde sevginin ve bağışlamanın önemini vurgular. Zosima, sanki dünyayı kucaklıyormuş gibi, önündeki kollarını uzatarak öldü.

 

Dmitri, Katerina’ya kendisine borçlu olduğu 3.000 ruble ödemek için para biriktirmek için iki gününü başarısızlıkla geçirdi . Kimse ona borç vermeyecek ve satacak bir şeyi yok. Sonunda Grushenka’nın evine gider ve orada olmadığı zaman, aniden Fyodor Pavlovich’le birlikte olacağına ikna olur. Fyodor Pavlovich’in evine koşuyor, ancak Grushenka’nın orada olmadığını görüyor. Gerekçelerle sinsi olurken Dmitri, Fyodor Pavlovich’in eski hizmetçisi Grigory’ye saldırdı ve onu kanlı ve bilinçsiz bıraktı. Sonra kaçar. Grushenka’nın evine geri döndü ve hizmetçisinden Grushenka’nın birkaç yıl önce onu terk eden bir sevgili ile bir araya geldiğini öğrendi. Dmitri şimdi tek hareket yolunun kendisini öldürmek olduğuna karar veriyor. Ama ondan önce Grushenka’yı son kez görmeye karar verdi.

 

Duruşmadan sonra, Katerina İvan’ı hastalığına yakalamayı planladığı evine götürdü. O ve Dmitri birbirlerini affeder ve Dmitri’nin hapishaneden kaçmasını ve Grushenka ile Amerika’ya kaçmasını sağlar. Alyosha’nın arkadaşı Ilyusha ölür ve Alyosha cenazesinde okul öğrencilerine bir konuşma yapar. Sade bir dilde, hepsinin birbirlerine duydukları sevgiyi hatırlamaları ve birbirlerinin hatıralarına değer vermeleri gerektiğini söylüyor. Öğrenciler taşındı, Alyosha’ya coşkulu bir tezahürat verdi.