Gazi Mustafa Kemal Atatürk – İlber Ortaylı

Gazi Mustafa Kemal Atatürk Konusu

İlber Ortaylı bildiğimiz hiçbir tarihçiye benzemiyor. Donanımı, iletişimi, bakış açısı ve daha birçok yönüyle meslektaşlarından kendisini ayırıyor. İlber Ortaylı aldığı eğitimler ile oldukça sağlam bir alt yapıya sahip ve Almanca, Fransızca, İngilizce, İtalyanca ve Rusça olmak üzere birçok dil bilmektedir. Engin bilgilerini neyse ki bizimle paylaşmaktan geri durmuyor. Piyasada var olan kitaplarına son çıkan kitabı Atatürk ile yeni bir soluk getirdi.

Kitap Atatürk’ün tüm hayatının bildiğimiz, bilmediğimiz belki de yanlış bildiğimiz yönlerini anlatıyor. Kitapta Atatürk dışında onun hayatına etki etmiş ya da Atatürk’ün dokunduğu hayatlara dair bilgiler de yer alıyor. Böylesi derin bir bilgi deryasına girdiğinizde kitabı bir an önce bitirmek için hızlı hızlı okumak ve ilerlemek istiyorsunuz.

Tarihi olayların belgeler ve fotoğraflar ile destekleniyor olması da kitabı daha etkileyici kılıyor. Günümüzde tarihçi sıfatıyla birçok kişi kitap yazıyor ve yorumlarda bulunuyor. Bütün bunları geride bırakarak, bilgileri, belgeleri ve tecrübeleriyle İlber Ortaylı farkı ile gerçek tarihi okuyabiliyorsunuz.

Kitabın yazım diline gelirsek, İlber Ortaylı yine basit bir dil kullanmış. Bu durum kitabın herkese hitap ediyor olmasını da destekliyor. Okurken de oldukça akıcı ilerleyen bir yapı var. Ayrıca bilgisini paylaştığı kaynakları da kaynakça olarak gösterdiği için bu kitaptan beslenerek o kaynaklara da erişmek mümkün oluyor. Kitabı okurken İlber Ortaylı’nın tarihçilik ve tarih yazarlığı hakkında yorumlarını da görebiliyoruz. Kendi deneyimleri ve görüşleriyle bu konuda izlenmesi gereken metotları ustaca özetliyor.

Özetlemek gerekirse, Atatürk’ün hayatını geniş bir boyutta inceleyip öğrenmek isteyen herkesin okuması bir kitap olduğunu söylemeliyim. Her yaştan insanın bu kitabı okuması ve okutması toplum bilincimiz ve tarih bilgimizin yeterliliği konusunda da artışa vesile olacaktır. Tarih bilgisinin kimden edinildiği özellikle de günümüzdeki bilgi kirlilikleri nedeniyle oldukça kritiktir. Konuyu bilen, araştıran ve bu konuda uzman olan kişilerden öğrenmek her zaman avantajdır. Bu nedenle tarihi öğrenmek için okunabilecek en iyi kitaplardan biri Gazi Mustafa Kemal Atatürk.