Bir Ömür Nasıl Yaşanır İlber Ortaylı

Bu kitap aslında bir insanın çok küçük yaşlardan itibaren ilerleyen hayatında karar alırken neye göre karar vermesi gerektiğini ve hayatını hangi anlamda ilerletmesi gerektiğini çok iyi bir üslup ile anlatıyor.

İlber Ortaylı’nın tabi ki her zaman olduğu gibi ilk tavsiyelerinden biri gezip görmek ve okumak. Yazar okurlarına bu hayatı gezip görerek, öğrenerek geçirmelerini ısrarla tavsiye ediyor. Hatta evlenecek okurlarına mobilyalara para harcamayın diye sesleniyor. Mobilyalara harcanacak para ile gezi görün tavsiyelerinde bulunuyor. İlber Ortaylı bu kitap ile hayata bakışını okurları ile paylaşıyor. Hayatı boyunca verdiği kararlardan pişman olmasa gerek ki bu kararları bir tavsiye kitabı haline dönüştürüyor.

Bir Ömür Nasıl Yaşanır kitap özeti genel olarak okunması gereken kitaplar ve görülmesi gereken yerler üzerine tavsiyeler ile dolup taşıyor. Yazar aynı zaman da daha önce yapmaya fırsat bulamadığınız şeyleri yapmak üzerine de ısrarla öğüt veriyor. Kararlarınızı alırken disiplinli ve istikrarlı olmanız gerekir diyerek bu tavsiyeleri uygulamaya karar verdiğinizde asla vazgeçmemeniz gerektiğinin de altını çiziyor.

İlber Ortaylı’nın genel olarak alanı tarih kitapları olsa da bu kez okurlarını memnun etmek için bir kitap yazmış. Özellikle katıldığı konferanslarda sürekli olarak hayat üzerine tavsiyeler verilmesi istenince, kendisi bu tavsiyeleri tek tek konferanslarda açıklamak yerine herkesin ulaşabileceği bir kitap yazmaya karar vermiş. Bu kararın sonucunda ortaya tamamen keyifli bir kitap ortaya çıkmış. Oldukça güzel ve akıcı bir dil ile yazılmış bu kitabı okurken yer yer gülece, yer yer de büyük dersler çıkartacaksınız. Bir Ömür Nasıl Yaşanır kitap özeti tamamen kendinizi geliştirmek üzerine bir kitap. Bu kitabı okuduğunuzda kesinlikle hayatınız ile ilgili büyük kararlar vereceksiniz ve büyük değişiklikler yapacaksınız. Bu kitabı okumanız sizin hayatınızdaki birçok şeyi değiştirmenize destek verecek.