Hayvan Mezarlığı – Stephen King kitap özet ve eleştiri

Stephen King’in “Hayvan Mezarlığı” (Pet Sematary) adlı kitabı, 1983 yılında yayımlandı. İşte kitabın özeti:

Louis Creed, eşi Rachel ve iki çocuğuyla birlikte Chicago’dan Maine’e taşınan bir doktordur. Aileleri, yeni evlerinin yakınında bulunan bir hayvan mezarlığı ile tanışır. Mezarlık, evcil hayvanların gömüldüğü bir alanı ifade etmektedir. Ancak mezarlık, ölü hayvanların tekrar canlanmasına neden olan esrarengiz bir güce sahiptir.

Aile, yeni evlerinin arkasındaki ormanda bulunan bu mezarlığı keşfeder ve burada birçok evcil hayvanın yanı sıra, eski yerlilerin de gömüldüğü bir bölüm bulunmaktadır. Bir gün, aile kedilerinden Church adlı kedinin ölmesi üzerine, komşuları olan yaşlı bir adam olan Jud Crandall, Louis’i mezarlığa götürür ve burada Church’i gömmelerini önerir.

Ancak mezarlık sadece ölülerin bedenlerini geri getirmez, aynı zamanda onları değiştirir. Church, geri döndüğünde daha saldırgan ve vahşi bir hal almıştır. Bu durum, Louis’in hayatını alt üst eder. Bir süre sonra ailenin diğer kedisi Gage de bir kaza sonucu ölür ve Louis, acısını dindirmek için Gage’i mezarlığa gömer. Ancak bu sefer, Louis’in kararı trajik ve korkunç sonuçlara yol açar.

“Hayvan Mezarlığı,” ölüm, kayıp ve insanın içindeki karanlıkla ilgili derin temaları işleyen bir korku romanıdır. Stephen King’in ustalıkla işlediği gerilim ve korku unsurlarıyla, okuyucuları derin düşündüren bir hikayeye çeker.

Kedisi olan bir aile köye taşınıyor bu köy kötü ruhları olan bir köy. Kadın annesine mantı açmaya gittiği bi gün kediye kamyon çarpıyor sonra bahçıvanla beraber adam bunu gömüyor meğer gömdükleri yer evliya mezarıymış sen kedi bi canlan bunlara saldır. Hepsine saldırıyor.
Öleni gömüyorlar oraya, e gömme be kardeşim işte niye rahatsız ediyorsun elin cinini şeytanını. Sonra kedi çocuğu, çocuk bahçıvanı, sonra yine çocuk kadını, kadın adamı öldürüyor derken hepsi ölüyor. Bence çok anlamsız bir kitap.
Tabi beğenenler olabilir fikrim böyle.