Sadece Şeyma – Şeyma Subaşı Kitap Eleştiri

Sadece Şeyma – Şeyma Subaşı Kitap Eleştiri

Sadece Şeyma – Şeyma Subaşı Kitap Eleştiri yapmadan önce kitabın ana fikrine ait birkaç cümle yazmak istedim.

Kitap aslında edebi bir değer içermiyor, editörler ve Şeyma Subaşı tarafından tamamlanmış olan Sadece Şeyma kitabı; bir nevi üstü kapalı bir otobiyografi diyebiliriz.

Şeyma Subaşı aslında Sadece Şeyma kitabında; kendine ait anıları, üzüntülerini, kendini iyi hissetmek için kullandığı cümleleri ekleyerek alıntılı bir kitap yazmak istemiş.

Edebi bir değeri olmasa da bir biyografi kitabı olduğunu da söyleyebiliriz.  Aslında kitabı tamamlayan editörler, kitabın otobiyografi tadında mı biyografi tadında mı yazıldığını tam olarak belirtememiş.

Kitabın sanki baştan sona bir anlam içermediği, bir nevi yönlendirme de yapmadığı apaçık bir gerçek.

Sadece Şeyma Kitabı Aslında Okuyucuya Ne Vermek İstemiş!

Şeyma Subaşı; kitabının bir sayfasında ‘bir gün soğanı bile ağlatacağım’ demiş. Şeyma Subaşı aslında otobiyografisini yazarken, yaşadığı hayatın zorluklarını, ağladığı günlerin acısını çıkartmak istemiş kelimelerle.

Belkide okuyucuların bir türlü anlam veremedikleri bu kitabın içinde bir kadının içsel yaşamı ve kırgınlıkları gizli…

Şeyma Subaşı Neden Kendini Lüks Bir Yaşantıyla Kanıtlamak İstiyor?

Şeyma Subaşı her ne konuda olursa olsun hayatına dair açıklamalar yaparken daima lüksten ve zenginliğinden bahsediyor. Kendi kendine elde edemese de ünlü biriyle evlilik yapması Subaşı’nın hayatına bir sihir gibi dokunmuş aslında. Belki de lüks yaşamını sürekli dile getirmesi ve göze sokması da Şeyma’nın kendini farklı lanse etmesiyle doğru orantılı. Eğer evlenmeden önce yaşadığı zorlukları büyük üzüntülerle atlatmasaydı, bu kadar lüks yaşamını ve zengin hayatını kitaba aktarmazdı.

Şeyma Subaşı hayata dair sözlerini bir kitaba aktarırken, edebi değerler vermek yerine kısa ve kolay cümleler kurarak sayfayı doldurmayı amaçlamış.

Açıkçası Şeyma Subaşı düzgün fiziğinin yanısıra, akılda kalıcı olmak istemesini görünüşle değil de yaptıklarıyla kanıtlamak ister durumda.

Herkes Şeyma Subaşının kazandığı parayı ve özel hayatını merak ederken, o boş durmuyor. Sosyal medyanın Acun Ilıcalı sayesinde meşhuru olan Subaşı, adını sildirmemek için ekstra çaba sarfediyor da diyebiliriz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.